Aşure
Cuma 14 Ekim 2016 , 19:34 | YAZAN : Sevinjoy
Öğeyi Oyla
:
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (15 Oy )
Loading...

Zorluk
: ZOR
Süre
: Ön hazırlık dahil 3 saat
Kategori
: KUPTA TATLI

Paylaşma, yardımlaşma üzerine kurulu harika bir sosyal yapımız var. Bayramlarda şekerimizi, tatlımızı, etimizi ; kandillerde helvamızı paylaşıyoruz birbirimizle. Evimizde güzel bir yemek yapsak akrabalar, dostlarda tatsın istiyoruz. Anadolumuzun bereketi, üretkenliği, cömertliği belkide başka bir ülkede yoktur. Bu günlerde evlerde pişip dağıtılan Aşurede bizim en özel paylaşımlarımızdan biri. Bunun için önce Muharrem ayından bahsetmek doğru olur. Hicri takvimin ilk ayı olan bu ay hürmete layık anlamındadır.  Arapçada ‘aşere’ on, ‘aşır’ onuncu anlamına gelir. Bu nedenle Muharrem ayının onuncu günü ‘aşure günü’olarak geçiyor. Nereden kaynaklandığına gelince büyük tufanda Nuh’un gemisinde aylar süren fırtınada yiyecek bir şey kalmayınca eldeki son erzak birleştirilerek bir kazanda çorba yapılır. Muharremin onuncu günü yani aşere günü  fırtına diner ve kara görünür. Aşureyi pişirip dağıtma geleneği de sürer.

İçerdiği çok çeşitli tahıl, meyve, kuru yemiş ve baharatlar sayesinde hem çok lezzetli hem de çok besleyicidir. Aşure yapmaya başlamadan önce eski  ve yeni reçeteleri inceledim. Anneannemin ve annemin tarifleri ile karşılaştırdım. En beğendiğim reçeteyi paylaşıyorum. Aslında zor bir yemek değil ancak ön hazırlığı ve pişirme zamanı uzun o kadar. Bir de sık sık yapılmadığından elimiz çok alışık değil. Ama çok lezzetli geleneksel tatlımızı mutlaka pişirin derim. Bereketli olsun.

MALZEMELER:

3 Su Bardağı Aşurelik Buğday

4 Su Bardağı Toz Şeker

1 Su Bardağı Nohut

1 Su Bardağı Kuru Fasulye ( Küçük taneli)

1 Su  Bardağı Kuru Üzüm

1 Su Bardağı Kuru Kayısı ( Rengi koyu olduğundan gün kurusu kullanmadım)

1 Su Bardağı Kuru İncir ( 8 – 9 adet kadar)

1 Portakal

1 Elma + 10 Adet Karanfil

1 Bardak Süt

1 Tatlı Kaşığı Tuz

Süslemek İçin:

Fındık

Badem ( Kaynar suda bekleterek kabuklarını soyun)

Nar taneleri

Ceviz

Tarçın

 

YAPILIŞI:

1.Bir gece önceden buğdayı büyükçe bir kaba koyarak üzerine kaynar su döküp bekletin. Ben 3 kez kaynar suyu değiştirdim.          Buğdayın koyu renkli suyu akıyor böylece.

2. Nohut ve fasulyeyi ayrı tencerelerde çok fazla yumuşatmadan haşlayın. Çok haşlanırsa bir sonraki pişirme işleminde erir.

3. Ertesi gün buğdayın suyunu süzerek büyük bir tencereye alın. Tencerenin tabanı kalın olsun. 10 bardak su ekleyerek                orta ateşte haşlamaya başlayın. Kaynama başlayınca nohut ve fasulyeyi ekleyin. Yaklaşık 45 dakika kaynasın.

4.Bu arada üç ayrı tencerede üzüm, kayısı ve inciri çok yumuşatmadan haşlayın. Ilıklaşınca üzümü ve kayısıyı orta büyüklükte doğrayın.

5. Tencereye ilave edin. İnciri bekletin bu aşamada eklemeyin.

6.Bir portakalı rendeleyin, kabuğunu soyup içini küçük kesin. Elmayı soyup üzerine karanfilleri saplayıp tencereye ekleyin.

7. Şekeri ekleyip karıştırın.

8. Sütü ekleyin.

9. Tüm aşamalarda suyunu kontrol edin. Dibini tutmadığından emin olun. Zaten en önemli nokta su miktarını, dolayısı ile şeker konsantrasyonunu ayarlamak. Tenceredeki karışım koyu kıvamlı olmamalı. Eğer koyulaşırsa su ekleyin. Ben 5 bardak kadar ilave ettim. Net olarak şu kadar su eklenir diyemiyorum. Buğdayın cinsi, ateşin hızı gibi etkiler kıvamı belirliyor. Ama unutmayın soğuduğunda mutlaka daha koyulaşacaktır. Hafif sulu olarak düşündüğünüz kıvam olmuş demektir. Soğuduğunda kıvam yoğunlaşır.

10. Tuzu ekleyin.

11. Buğday haşlanıp karışım özlenmeye başlayınca (yaklaşık 1 saat) küçük kesilmiş inciri ekleyin. 10 dakika sonra ocağı kapatın. İnciri erken koyarsanız aşurenin rengi koyu olur.

12. Acı sıcaklık geçince porsiyonlayın. Ilıklaştığında da tarçın, nar, ceviz, badem, fındık ile süsleyin. Ben bu yıl yarım litrelik  kavanozlar kullandım. Hem sağlıklı hem de dağıtım kolaylığı sağladı. Şık oldu bir de 🙂

13. Aşureniz ailenize ve sevdiklerinize sunulmaya hazır.

Not: Annem en son aşamada 1 kaşık dut pekmezi ekleyip amber rengi aşure yapmayı tercih ederdi.

 

 

 

 

 

 

Okunma 7.954 defa
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.