Başlarken
Salı 27 Ekim 2015 , 14:02 | YAZAN : sevinç yılmaz
Öğeyi Oyla
:
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
Loading...

Zorluk
: KOLAY
Süre
:
Kategori
: BLOG

Yıllardır hayalini kurduğum sekiz aydır da planlama ve alt yapısını hazırlamaya çalıştığım sitem sonunda yayında. Hem çok sevinçli hem de çok heyecanlıyım. Yakın arkadaşlarım, dostlarım hadi artık diyorlar. Oysa başlamak en zor kısımı işin. Çünkü başlamak tek taraflı bir iletişim. Oysa bir müddet yol aldıktan sonra sizlerden gelen geribildirimleri değerlendirerek daha güçlü daha hedefi bulan çalışmalar yapılabilir.

Julian Barnes yemek pişirmeyi ‘ gereksiz telaş aracılığıyla belirsizliğin (tarifin) kesinliğe (tabaktaki yemeğe) dönüştürülmesidir’ diye tanımlıyor Mutfaktaki Tarifbaz kitabında. Ben pek bu tarife uymuyorum sanırım çünkü her yeni denemede heyecanlanır, gereksiz telaşlar yaşarım. Hatta zaten sonucu bilmediğim reçete üzerinde oynar kafama göre eklemeler yaparım. Tabaktaki kesinliği sunuma geçtiğimde yorumları değerlendiririm ama kafamda bir dahaki deneme için bir şablon çoktan vardır. İstediğim sonuca ulaşana dek defalarca uygulama yaparım. Sadece yemek değil,  sunumu, paylaşımı özel olsun isterim. Günümüzde yemek yemek karın doyurmanın ötesinde anlamlar taşır. Sevgiyi, acıyı, neşeyi, işi yemekle paylaşırız. Yemek bir kültür, bir sanat ve bir yaşam biçimidir. Ne yediğimiz, kiminle, nasıl yediğimiz biz’i oluşturur. Biraz yiyeceğiniz ve onu sizinle paylaşacak insanınız varsa zenginsiniz demektir.

Bu siteyi oluşturma fikrine ancak aktif iş hayatına son verdiğimde karar verebildim. Biriktirdiklerimi sizlerle paylaşmaya başlamak heyecan verici. Tariflerimi kendimce kategorize edip alt başlıklara ayırdım. Zaman içinde en optimum şeklini alacaktır.  Türk mutfağında ne yazık ki tartarak pek çalışılmıyor. Bardak, tutam, bağ, göz kararı gibi ölçüler  daha yaygın. Ben de sıvılarda hacim, katılarda (özellikle un) ağırlık ölçüsü kullanmaya dikkat ettim.(Bir bardak un bir çok gram ağırlığa denk gelebilir). Ama sonucu değiştirmeyecek bir parça fazla ya da eksik olabilecek maddelerde Türk mutfağı ölçülerini kullandım sizlere kolaylık olması açısından. Beğenerek uyguladığım hiçbir değişiklik yapmadan yayınladığım her tarifin kaynağını göstereceğim. Benim paylaşımlarımın da izin alınarak yayınlanmasını isterim.

Gezilerim başlığı altında yurtiçi ve yurtdışı gezi notlarımı, fotoğraflarımı gezgin dostarımın deneyimlerini, etkilendiğim mekanları paylaştım. Pazarlar, önemli marketler, lezzet durakları bu bölümde olacak. Ayrıca sizlerin de katkılarını zevkle paylaşırım.

Joypedia bölümü bir gıda mühendisinin vereceği mesajları, bilgileri oluştursun istedim. Farkında olmadan yaşadıklarımız, yanlış ve doğrularımız, pişirme, saklama, hazırlama yöntemleri, alışveriş tüyoları kısaca gıda hakkında her şey… Soru ve önerilerinizi heyecanla bekliyorum yeni yazılarımı belirlemek için.

Sofralar bölümünde hazırladığım sunumlar, masalar, öneriler ve sevdiğim fotoğrafları paylaşacağım. Hangi malzemeye nereden ulaşacağınız bilgisi de olacak elbette.

Linkler bölümünde takip ettiğim başarılı bulduğum gıda ile ilgili ve ilgili olmayan bağlantı adreslerini  bulabilirsiniz. Blogger arkadaşlarımdan benim linkimi de paylaşmalarını rica ederim. Bilgi paylaştıkça değer bulur. Sizlerin önerilerine de açığım.

Fotoğraflarım başlığı altında yemekler, pastalar, kurabiyeler, mekanlar, geziler sırasında gördüklerim kısaca sevdiğim her şeyi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bu bölüme girmeyi unutursanız diye ana sayfada küçük bir pencereyi hareketli olarak fotoğraflarıma ayırdım.

Yola çıkarken ilkokula başlayan bir çocuk heyecanı ile başlıyorum. Bana destek veren aileme, bilgilerini paylaşan kardeşlerime, fikirlerini, önerilerini söyleyen dostlarıma çok teşekkür ederim. Katılımlarınız ile zenginleşecek birçok projem var. Şık ve lezzetli sofralarda, keyifli gezilerde birlikte dost sohbetlerinde olmak dileği ile. Merhaba.

Okunma 1.516 defa
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.