Creme Brulee Tarifi ( Krem Brüle)
Cumartesi 08 Aralık 2018 , 14:37 | YAZAN : sevinç yılmaz
Creme Brulee
Öğeyi Oyla
:
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (6 Oy )
Loading...

Zorluk
: ORTA
Süre
: 1 Saat 10 dakika
Kategori
: KUPTA TATLI

Creme Brülee (okunuşu krem brüle) yanmış krema anlamına gelen Fransızca bir krema ve yumurta tatlısı. Orjinali bir İngiliz tatlısı. Aslında her iki mutfakta da genişçe bir yer alıyor. Creme Brulee Tarifi (Krem Brüle)  tadında ve kıvamında, ipek gibi yapıldığında kesinlikle bir porsiyon kimseye yetmez. 

Soğutulmuş krem brüle’nin üzerinin, şekerin yüksek ısı ile eritilmesi sonucunda çıtıt çıtır bir katman ile kaplanması esasına dayanıyor. Servis yaparken son anda şeker eklenip karamelize edilirse altta soğuk, kremamsı doku üstte ılık çıtır lezzetlerin tadı çok iyi bir denge oluşturuyor. Çok kolay olan bu güzel tatlının tek dikkat edilecek yönü pişirme konusudur. Kabınızdaki brüle miktarı süreyi etkileyeceğinden ilk birkaç denemede hep aynı kalıbı kullanın. eliniz alışınca kabınızı değiştirebilirsiniz.

O kadar çok krem brüle reçetesi ile karşılaştım ki yapmaya karar verdiğimde çok şaşırdım. Bir çok reçete uyguladım. En beğendiğim iki reçeteyi ufak değişiklikler ile kaydettim. Bu uyguladığım ilk tarif. Videosundan yapım aşamalarını detayları ile izleyebilirsiniz. Türk mutfağı için yeni sayılabilecek, çok alışık olmadığımız bir reçete ancak kesinlikle çok lezzetli.

Creme Brulee Tarifi (Krem Brüle) Malzemeler:

6 Adet iri yumurta sarısı. 

100 Gr. Toz şeker

510 Ml. Krema

1 Çay kaşığı vanilya


 

Creme Brulee Tarifi ( Krem Brüle) Yapılışı:

 1. Geniş bir karıştırma kabına yumurta sarıları ve toz şekeri alın. Tel çırpıcı ile güzelce karıştırın.
 2. Kremayı ısıya dayanıklı bir kapta kaynama noktasına kadar getirin. Ama kaynatmayın. İncecik, azar azar yumurtalı karışıma hızlıca karıştırarak ekleyin. Aniden dökerseniz yumurtalar pişebilir.
 3. Vanilyayı ekleyip tekrar karıştırın.
 4. Sürekli karıştırıldığı için üst yüzeyde köpük oluşacaktır. Bir kepçe ile yüzeyden bu köpüğü toplayıp alın. Pişme kaplarına bölmeden bu işlem yapılmalı. Aksi takdirde pişen tatlının yüzeyi düzgün değil delikli olacaktır. Ayrıca köpüğün minimum olması için başından itibaren karıştırma işlemini hep aynı yöne yapmalısınız. Karışık karıştırma yaparsanız daha fazla hava girecek köpük miktarı artacaktır.
 5. Fırına dayanıklı kaplara veya özel yayvan  Krem Brüle kaplarına bir kepçe ile karışımı paylaştırın. Ben çay fincanı bile kullanıyorum.
 6. Tatlıları bir tepsiye aralıklı yerleştirip kaynamış suyu çevrelerine dökün. Böylece yan yüzeylerde eşit ve dengeli bir ısı dağılımı olacaktır. Ve nemli ortam nedeniyle üst yüzey çatlamayacaktır.
 7. Önceden 140 dereceye ısıtılmış fırına alın. Pişme süresi sizin kaplarınızın derinliği ile direk alakalı olacaktır. Videoda göreceğiniz fincanları 40 dakikada çıkardım. Salladığınızda ortası hareket etmeli Tamamiyle kaskatı pişirmeyin. 
 8. Fırından aldığınız kaseleri sudan hemen çıkartıp pişmeyi sonlandırın. 
 9. Ilınan kaseleri buzdolabına alıp iyice soğutun. Servis zamanına zaman varsa üzerini strechleyin.
 10. Servis edeceğinizde üzerine bir tatlı kaşığı esmer şeker serpin yoksa beyaz şekerde olur. Varsa mutfak pürmüzü ile yoksa fırının ızgara kısmında şekeri karamelize edin.
 11. Eğer fırında karamelize edecekseniz krem brüle’nin pişme süresini 35 dakika ıle sonlandırın. Çünkü dolapta katılaşacak ve hatta şekerin karamelizasyonunda da pişme sürecektir.

 

Okunma 4.903 defa