Erik Marmelatı
Çarşamba 30 Eylül 2015 , 10:55 | YAZAN : sevinç yılmaz
Öğeyi Oyla
:
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (9 Oy )
Loading...

Zorluk
: NORMAL
Süre
: 3 SAAT
Kategori
: REÇELLER

Meyveler Türk mutfağında taze olarak, komposto,reçel, marmelat, pekmez, pestil ve kurutularak  değerlendirilirken Dünya mutfaklarında salata, tatlı, çorba ve sosların yapımında daha yaygın olarak kullanılır.

Marmelat kelimesi Portekizce ayva demek olan Marmelo sözcüğünden türemiştir. Romalı Marcus Gavius’ait bilinen ilk yemek kitabı Mutfakla İlgili Şeyler’de bazı marmelat tariflerine rastlanır. Ancak bu günkü yapım şekliyle bilinen ilk marmelat 1561’de İskoçya kraliçesi Mary için yapılmıştır.

Endüstriyel olarak yapımının hikayesi oldukça ilginçtir. 1700’lerin sonuna doğru İspanyadan çıkan bir yük gemisi aşırı fırtına nedeniyle İskoçya’nın Dundee limanına sığınır. Gemide ailesi ile yolculuk yapan tüccar James Keiller elindeki portakalları bozulmadan teslim edemeyeceğini anlayıp annesinden yardım ister. O zamana dek sadece ayva marmelatı yapmış olan anne Keiller portakallardan da marmelat yapmayı dener. Elindeki tüm şekeri kullanarak hazırladığı marmelatı şehirde satışa sunarlar. Çok farklı ve güzel bulunan bu değişik tatlı kısa sürede biter. Böylece portakal marmelatı tüm Avrupa’da çok popüler olur ve aileye büyük paralar kazandırır. Aile 1797’de Dundee Marmalade olarak ilk fabrikasını kurar. Üç yüzyıldır da dünyanın en ünlü marmelat üreticisidir. Hani her şerde bir hayır vardır deriz ya Keiller ailesinin hikayesi biraz öyle olmuş.

Dünyada en yaygın olarak üretilen marmelat türü Ayva, Portakal ve Limondur. Ülkemizde pek bilinmeyen Limon marmelatı dünyada mutfaklarında çok kullanılır. Özellikle Çin mutfağında ana yemekle servis edilir.

Bizim ülkemizde de marmelat deyince aklımıza gelen ilk meyve tabiî ki Ayva ancak ben sevgili Dali’den öğrendiğim erik marmelatının tarifini paylaşmak istiyorum. Dali Gürcistanlı yardımcım ve çok güzel tarifleri var. Zaman içinde sizinle paylaşacağız. Onların bölgesinde yaygın olarak şeftali ve erik varmış ve erken olgunlaşıp yere düşen meyveleri satamadıkları için marmelat yaparak değerlendirirlermiş.

Şeftali marmelatının tarifini fotoğrafları ile kendi başlığında yazacağım. Aslında yöntem aynı sayılır ama arşivleme kolaylığı açısından böyle yapmak daha iyi olacak gibi geldi bana.

İşte erik marmelatı tarifim. Bizde tüm ev halkı çok sevdi 🙂

 

MALZEMELER:

3 kg erik. ( mürdüm tercihen)

2 kg. toz şeker.

½ Çay bardağı sirke. (Mutlaka üzüm sirkesi)

½ Su bardağı su.

1 Paket vanilya.

 

YAPILIŞI:

1. Erikleri olgun ve yumuşak olanlardan seçerseniz hem daha tatlı olacak hem de süzgeçten daha kolay geçecektir. Erikleri yıkayıp ortadan ikiye, üçe keserek çekirdeklerini çıkartın. Hatta ben meyve tabağında kalmış olan son armudu da parçalayıp eriğe karıştırdım. Dali bu fikri pek sevmedi ama benim mutfaktaki denemelerime alışık olduğundan sesini çıkarmadı.

2. Kesilmiş meyveyi  derince bir tencereye alarak yarım bardak su ekleyin. Tencerenin kapağını kapatarak orta ateşte pişirin.

3. Meyveler yumuşayınca ateşi kapatın ve karışımın ılınmasını bekleyin. Ben daha çabuk soğusun diye başka bir tencereye aktardım.

4.  Elinizin dayanacağı ısıya gelen püreyi kalınca bir süzgeçten geniş bir tencereye geçirin.

5. Önce 1,5 kg toz şekeri ilave edin püreye, daha sonrada şeker ekleyebilirsiniz marmelatın tadına bakarak (meyve çok ekşi ise 2kg. ekleyebilirsiniz) sonra sirkeyi ekleyin.

6. Metal olmayan bir kaşıkla karıştırarak ( metal kaşık köpüklenmeyi arttırır) orta ateşe alın. Kabarcıklar çıkmaya başladığında ocağın altını çok kısığa alıp kapağını kapatın. Ama oralardan uzaklaşmayın. Marmelat yükselir ise kapağı hafifçe kaydırarak hava aldırın.

7. 2 saati aşkın bir süre arada karıştırarak yavaş yavaş pişirin. Bu süre sonunda marmelatı karıştırarak 1 kaşık soğuk bir tabağa alın. Yoğunluğunu ve tadını kontrol edin. Hala istediğiniz kıvamda değilse kapağı açıp bir süre daha pişirin. Son olarak altını kapattığınız marmelata bir paket vanilya ekleyerek karıştırın.

8. Uzun pişme süresinde aynı zamanda bulaşık makinesinde uzun programda makinede  kavanozlarınızı yıkayın ve marmelat pişene dek çıkarmayın. Yıkanmış kuru kavanozlara sıcak olarak marmelatı doldurarak kaynatılmış kapaklar ile sıkıca ağızlarını kapatın. Ters çevirerek soğumaya bırakın. Ağızları açılmadığı sürece oda ısısında uzun zaman steril olarak kalır. Bu ölçüden 3 adet Lt.lik kavanoz marmelatımız oldu.

Not 1: Meyvelerin kabuğundan kurtulmayı amaçlayarak süzgeçten geçirdiğimiz meyvelerden geriye pek bir şey kalmamıştı. Dolayısıyla el blendırı kullanarak bu aşamayı daha pratik geçebilirsiniz.

Not 2: Marmelatin kıvamını kontrol edeceğiniz tabak soğuk olur ise içine koyduğunuz 1 kaşık malzemeyi çabucak soğutur. Kıvamı hızlıca görebilirsiniz. Ben buzdolabında küçük birkaç porselen tabak tutuyorum reçel veya marmelat yaparken

Son Not:) Sonuçta benim marmelatın içinde minik beyaz parçacıklar olarak gözükeceğini tahmin ettiğim armutlarım erikler tarafından boyandığı için hiç gözükmedi 🙂

Okunma 1.733 defa
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.