20141014_154304Perşembe Eğitim Enstitüsü ve ODTÜ Gıda Mühendisliği mezunuyum. İstanbul’da yaşıyorum. Evli, iki çocuklu bir anneyim. P&G, Phillip Morris SA ve Diageo’da 25 yıl iş yaşamı sonrası artık tüm zamanım bana ait.
Yemek yapmayı,değişik lezzetler tatmayı severim. Bunun ötesinde gıda kültürüne, geleneksel mirasa, yaşam ve beslenme tarzlarına hep ilgi duydum. İyi bir aşçıyım diyebilirim ve hala öğreniyorum. Workshoplara, eğitimlere katılıyorum. Tabi deneyimlerimi en iyi şekilde saklamak içinde fotoğrafçılık ve Photoshop konusunda da eğitimler alıyorum. Yoğun çalışma hayatım boyunca aileme sınırlı zamanda pratik ve sağlıklı yemekler hazırlamaya çalışmak tüm çalışan hanımlar gibi beni de geliştirdi. Ve tabi gıdanın kimyasını bilmek de işlerimi kolaylaştırdı. Doğanın verdiği sınırsız kaynakları en iyi yöntemlerle hazırlayarak en lezzetli sonuca ulaşmak bir sanat bence.DSC_0080
Yıllardır biriktirdiğim pazar, market, yerel satıcılara ait fotoğraflarımı ve lezzet deneyimlerimi paylaşmak amacıyla bu çalışmaya girdim.Bu sitede uygulanmış fotoğraflı  reçeteler, deneyimler, eğitimler, gıda maddelerini satınalma, pişirme ve saklama teknikleri konusunda bilgiler, şık sunum önerileri, gezi anlatımları ve hepsinin arkasındaki hikayeleri bulacaksınız.

Sevgiye, paylaşıma, samimiyete tüm özgürlük ve haklara saygıya inanırım. Dostça, neşeyle, zevkle geçirilen zamanlar kazancımız; ailemiz, arkadaşlarımız, dostlarımız ise hazinemizdir.

L.Colwin ” Hiç kimse yemek yaparken tek başına değildir. Mutfakta tamamen yalnızken bile, etraf geçmiş kuşakların aşçıları; bugünün aşçılarının tavsiye ve menüleri; yemek kitabı yazarlarının bilgeliğiyle sarılmıştır.” der. Tamamen katılıyorum. Ne  kadar iyi bir aşçıysanız bilinki mutfağınız o kadar kalabalık.
 
Sevinjoy’a hoşgeldiniz.
Sevinç Yılmaz