Kışlık Domates Hazırlığı
Salı 20 Eylül 2016 , 19:17 | YAZAN : Sevinjoy
Öğeyi Oyla
:
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (15 Oy )
Loading...

Zorluk
: KOLAY
Süre
: 6 Saat
Kategori
: ÇEŞNİLER

Yazın yaz, kışında kış sebze ve meyvelerini tüketmekten yanayım. Çünkü doğanın ürettiği, insanın en az katkısının olduğu ürünler en sağlıklısı. Hemde özlemeyi de seviyorum. Herkesin aklından geçmiştir kış ortasında kavun, karpuz, salatalık, kiraz…Bu sebeple kış hazırlıkları benim için domates, biber konservesi, tarhana, turşudan ibaret. Derin dondurucular saklamanın en akıllıca en sağlıklı yöntemi ama taze fasulye, patlıcan, dolmalık biber bile koymam dolaba. Eylül ayı sonunda vedalaşıp yazı bekleriz. Ama domates kışında çok gerekli olduğundan konserve ve dondurma yöntemi ile kış için saklarım. Domates konservesi için en uygun ay Ağustostur. Hem en güneşte olgunlaşmış tarla domatesi kullanırsınız hem de en bol zamanı olduğundan en ucuza alabilirsiniz. Bazen hanımlar saklama süresini azaltmak için Eylül , Ekim ayını bekliyor. Bence hiç gerek yok. En uygun domates çeşidi  bardak domates dediğimiz sivrice olandır. Bu çeşidin kuru madde oranı daha fazla olduğundan uzun uzun kaynatmaya gerek kalmaz. Domates sosunun fazla sulu olması yemeklerde ilave salça kullanımını gerektirecektir. Daha fazla kavanoz ve depolama alanı gerektirecektir. Yani final ürün domates suyu kıvamından koyu, ketçaptan daha akışkan olmalı. Benim tarifimde her beş kg. domates için 1 kg kapya biber var. İkisinin bu oranda birleşimi çok lezzetli oluyor tavsiye ederim. Baskın olmayan biber çok güzel bir renk ve tat katıyor. Ben domates sosunu yemeklerde, çorbalarda bolca kullandığım için 30 kg. kadar domates ve 6 kg. kırmızı kapya biber kullanarak yapıyorum. Tüm kış yetiyor hatta hediye olarak ta götürüyorum yapmayan arkadaşlarıma. Her evin ihtiyacı farklı olacağından 10 kg. domates ve 2 kg. biber baz alarak veriyorum tarifimi. Tüm gününüzü almadan ve fazla yorulmadan yapmak isterseniz birkaç seferde hazırlayabilirsiniz. 36 kg malzemeyi kaynatıp kavanozları steril edip doldurmak çok yorucu. Ben tembelce olduğumdan bir günde bitsin diye hepsini birden yapıyorum. Geçiyorum reçeteye.

MALZEMELER:

10 Kg. Bardak Domates.

2 Kg. Kırmızı Kapya Biber

2 Yemek Kaşığı Tuz.

Kavanoz (1 kg. lık tercih ediyorum. Ama Yarım kg.lık olanlar da var)

Kavanoz Kapakları ( Mutlaka yeni kapak alın)

 

YAPILIŞI:

1 .Domatesleri iyice yıkayıp varsa saplarını ayıklayın.

2. Uç kısımlarından büyükçe + şeklinde derin olmayan kesikler atın. Kaynamakta olan bir tencere suya yarım dakika kadar atın ve     bir kevgirle alın. Kolayca kabuklarının soyulduğunu göreceksiniz. Eğer kabukları ile yapmak isterseniz bu maddeyi atlayın. Ben       tarım ilaçlarını yıkayarak atamayacağım korkusunda olduğum için domatesi hep soyarım.

3. Kabaca kesip rondodan geçirdiğiniz domatesleri büyük bir çelik tencereye aktarın. Ateşin altını açıp bir taraftan pişirme işlemine     başlayabilirsiniz püre hazırlama işlemi sürerken.

4. Tüm domatesler bittiğinde ateşi iyice açın ve arada sosu karıştırın.

5. Biberlerin sap ve çekirdeklerini ayıklayıp onları da kabaca doğrayıp rondodan geçirin. Kabuklarını soymak isterseniz ortadan         ikiye bölüp fırınlayın. Kabaran kabukları alın. Ben yapmıyorum açıkçası 2 kg. biberi kabukları  ile kullanıyorum. Eee biraz da lif       lazım. 🙂 Ben bu yıl Bodrum pazarından bulduğum tombul tatlı biberleri de kullandım. ( Son fotoğraf)

6. Püre haline gelen biberi de tencereye ilave edin.

7. Kaynama başlayınca orta ateşe getirin. Tuz ilave edin.

8. Birçok arkadaşım sos hazırlarken zeytinyağ ilave ediyor. Zeytinyağının üstte koruyucu bir kat oluşturacağı düşünülüyor. Buna         gerek yok. Kavanoz bir şekilde hava alır ya da iyi steril edilmez ise mutlaka bozulacaktır.

9. Kaynama devam ederken kavanozları bulaşık makinenizin en yüksek ısısında yıkayın ve ihtiyacınız olana dek kapağı açmayın.

10. Sosun hazır olaya yakın olduğu bir zamanda bir tencerede yeni aldığınız kapakları kaynatın. Kapaklar yeni olmalı. Eski                   kapaklara bakıp iyi görünüyor diye kullanmayın. Çünkü mutlaka ilk kullanımda kavanozu açmak için yandan bıçakla hava               almasını sağlayıp yapısında milimetrik de olsa bozulma yapmış olabilirsiniz. Bu kadar emeği riske atmaya hiç gerek yok. Cam       kavanozları da kontrol edin . Ağız kısmında çentik, çatlak olanları, kapakla uyumlu olmayanları kullanmayın.

11. Kaynamakta olan domates sosunu arada karıştırıp kıvamını kontrol edin. Kaynaması yeterli değildir. Domates seviyesinde             azalma olmalıdır. Ben domates suyundan daha koyu bir kıvam tercih ediyorum. Ketçaptan da daha sıvı.

12. İstediğiniz koyulukta sosu elde ettiğinizde ateşi en kısığa getirin. Kavanozlama  kısmına geçebilirsiniz. Ama önce tezgaha               kalınca bir sofra bezi serin. Hazırladığınız konserveleri üzerine koyacaksınız.

13. Aslında en dikkat edilmesi gereken aşama burasıdır. Öncelikle eğer çalışabilirseniz eldiven kullanın derim çünkü kaynar bir           sıvıyı en kısa sürede doldurup kapağı sıkıca kapatmanız gerekiyor. Ben kendi yöntemimi anlatayım. Çukur bir tabağa bulaşık         makinesinden çıkardığınız bir kavanozu oturtun. ( bulaşık makinesini açık bırakmayın) Tencerenin üst kısmına tabağın                   kenarını dayayın. Sapı büyükçe bir kupa ile kavanozu hızlıca doldurun. Üstte 1 parmak kadar boşluk kalsın. Kaynayan                   kapaklardan birini bir maşa ile alın içindeki suyu boşaltın ve hemen kavanozu sıkıca kapatın. Kuru bir bez kullanabilirsiniz.

14. Bir el bezi ile kavanozu tabaktan alın. Ters çevirerek sofra bezinin üzerine koyun. Dışına bulaşan sosu temizlemeye                       kalkmayın. Soğuduktan sonra da yapabilirsiniz. Kavanozları teker teker doldurup, ters çevirerek soğumaya bırakın. Her                 ihtimale karşı yarım litrelik de bir kavanoz olsun. Bazen son kalan litrelik kavanozu dolduramıyor. Tam dolamayan kavanoz             olursa ilk önce onu tüketin. Kışa saklamayın. Tüm işlem bitince kavanozların üzerini de bir sofra bezi ile kapatın. Soğuma ne         kadar yavaş olursa sterilizasyon o kadar sürer.

15. Kavanozlar en az üç gün gözlemleyebileceğiniz yerde olsun. Gözünüz ile kabarcık oluşumu kontrolü yapın. Kulağınız da                 fısıltıya benzer bir ses var mı onu dinlesin. Fısıltı ve kabarcıklar gaz oluşumunu yani bozulmayı gösterir. Yukarıdaki aşamaları       dikkatlice uyguladıysanız bozulma ihtimali çok düşüktür.

16. Görsel ve duyusal kontrolü yapılan kavanozları nemli bir bez ile temizleyip ışık almayan serince bir yerde saklayın. Saklama           aşaması da çok önemlidir. Bir arkadaşımın annesi Ağustos ayında konservelerini hazırlayıp kontrol etmeden balkondaki                 dolaba dizmiş. Sonra da 2 gün sonra tatile çıkmışlar.  Sıcağın da etkisi ile bozuk olan konserveler patlamış yanındaki                     sağlamları da kırmış. Komşular gürültüyle patlayan kavanozları anlayamadığından, çıkan kokudan da  rahatsız olup polise             haber vermiş. Sonuç olarak itfaiye balkona çıkıp işin aslını öğrenmiş. 🙂 Komşular niye telefon etmemiş derseniz bu hikaye             biraz eski. Yani domates konservesi yapmak ciddi bir iş. 🙂

Not: Açtığınız kavanozları tüketene dek dolapta muhafaza edin. Konservelerin uzun ömürlü olması için aspirin kullananlar varmış.        Bunu bence yapmayın. Sonuçta bir ilaç. Son kullanma tarihi de var. Ayrıca çay gibi sıcak içeceklerle bile ilaç alınmazken 100          derece üzerindeki bir sıvıya bir iki tane de olsa katmak bana doğru gelmiyor.

 

 

Okunma 4.167 defa
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.