Pandeli Restaurant
Çarşamba 11 Mart 2015 , 12:52 | YAZAN : Sevinjoy

01Mekan deneyimlerimi belirli bir sıra takip etmeden notlarımdan içimden geldiği gibi  sizlerle paylaşacağım. İlk olarak 100 yılı aşkın süredir 3 ayrı mekanda hizmet  veren sonuncusu 1955’de açılan  Pandeli Restaurant’dan bahsedeceğim. Eminönü kapısından Mısır Çarşısına girer girmez hemen solunuzda küçük giriş kapısı. Bilinmediği takdirde fark ederek gitmek oldukça güç. Daracık yıpranmış merdivenlerden yukarı çıkarak küçük bir lobiye ulaşıyorsunuz. Duvarları zaman içinde burayı ziyaret eden ünlülerin fotoğrafları süslüyor. Eski yeni sinema sanatçılarından tutun da krallar, kraliçeler, cumhurbaşkanlarına kadar kimler gelmemiş.Her taraf yaşanmışlık ve anılarla dolu. Atatürk’de Pandeli müdavimlerinden biriymiş. Kolağası olduğu dönemde kısıtlı maaşı nedeniyle hesabı aybaşında toplu olarak  ödermiş.Zaman içinde Pandeli ile dostlukları hep sürmüş. Daha sonra Cumhurbaşkanı olduğu dönemde bir İstanbul ziyaretinde erkanı ile pandeli’ye gelmiş ve Bay Pandeli ile sohbet edip yemek yemiş. Yemeğin sonunda ‘Pandeli gitmek zamanı, emret getirsinler hesabı’ deyince espirili bir insan olan Pandelli ‘ Bırak beyim aybaşında ödersin’ demiş. Bunun üzerine Atatürk gülerek yanındakilere ‘İşte bunun için severim bu kafiri’ demiş.

Birbirine bağlı salonlardan oluşan mekan harika  lacivert ve turkuaz çinilerle kaplı. Nakışlarla bezeli güzel avizelerin aydınlattığı Pandeli buram buram tarih kokuyor. Küçük pencerelerinden bir taraftan kıpır kıpır Eminönü bir taraftan da telaşlı çarşıyı görebilirsiniz.

10

 

Mekan ismini kısaca ‘ yemeğe adanmış hayat’ olarak tanımlanan kurucusundan almış. İlk kez 1901 yılında Bay Pandeli tarafından kurulmuş. Niğde’den göç eden Rum ailenin oğlu olan Pandeli Çobanoğlu ailesine destek olmak için Kürkçü Handa bir köftecinin yanında çalışmaya başlamış. Daha sonra köfte ve pilav yaparak hep hayal kurduğu lokantacılık işine girmiş. Kısa zamanda da Pandeli restaurant’ı kurmuş yaşamının sonuna dek de sevgiyle, titizlikle işinin başında olmuş . ‘En iyisini al en iyisini pişir’ felsefesiyle çalışmış. Reçetelerini özenle oluşturmuş ve korumuş. İşletmesinin çalışma prensiplerini vasiyeti ile güvence altına almış. Pandeli kurallarına göre  dışarıdan eleman alımını yasaklar. Aşçılar ve servis elemanları içerden yetiştirilir. Bugün Pandelide 69 yıl hizmet veren aşçı İsmail Demir’in yetiştirdiği Süleyman Çelik ve Nazım Telli 50 yılı aşkın süredir burada çalışıyor.

Tarihi atmosferi kadar özgün mutfağı ve korunan reçeteleri ile de öne çıkan Pandeli de mutlaka tadılması gereken öyle çok şey var ki. Kağıtta levrek, sebzeli incik, dönerle servis edilen patlıcanlı börek, zeytinyağlı dolma ve enginar sizi hayal kırıklığına uğratmayacak özenle pişirilmiş. Bay Pandeli’nin tarifi bademli kurabiye ve sadece ramazanda değil her zaman servis edilen güllaç denemeye değer. Servis ciddiyetle deneyimli personel tarafından yapılıyor. Herkes mekanı fotoğraflama arzusunda olduğundan hem oturan hem de gezinen bir çok müşteri arasında kibarca ve ciddiyetle hizmet veriyorlar. Ancak yine de çok turist ve esnaf yoğun bir bölgede olduğundan ilk kez gidecekseniz hafta içi ziyaret etmenizi öneririm. Cumartesi günü çok yoğun olduğundan çeşitler çok çabuk bitiyor. Serviste de aksamalar olabiliyor.

 

07

Restaurant sadece öğlen yemeği servis ediyor ve saat 18:00de kapanıyor. Öğlen yemeğinde arzu edene alkollü içki servisi yapılıyor. Hem tam bir esnaf lokantası hem de turistik bir mekan havasında.

Mekanın dokusu bozulmadan uzman eller tarafından iç dekorasyonun yenilenmesi çok iyi olur. Özellikle turistik olsun diye kullanılan minder kılıfları çok kötü. Ayrıca kaşık ve çatal takımlarının da yenilenmesi gerekiyor. Tarihi ama daha şık bir mekan olabilir Pandeli. Özellikle bir üst kattaki lavabolar bölümünün bakıma ihtiyacı var. Üstelik fiyatlarında oldukça pahalı olduğu dikkate alındığında yüzyıllık markalar derneği üyesi bir işletmenin bence bunlara ihtiyacı var.

Sonuç olarak hem yansıttığı tarihi doku hem de yüzyıllık reçeteleri içeren mönüsü ile gidilmeye değer bir nokta. Eminönü, Kapalıçarşı hareketli ortamında güzel bir mola alanı.

Okunma 1.181 defa
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.