Peynirli Mayonezli Sos Tarifi
Cumartesi 29 Aralık 2018 , 15:03 | YAZAN : sevinç yılmaz
Mayonezli Sos
Öğeyi Oyla
:
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 Oy )
Loading...

Zorluk
: KOLAY
Süre
: 15 Dakika
Kategori
: SOSLAR

Ana yemeğin lezzetini tamamlayan ve destekleyen soslar benim için çok önemlidir. Kızarmış patates ile birlikte servis edilen güzel bir sos normal bir sunumu ziyafete çevirir. Öğrencilik yıllarımdan bu yana her fırsatta kullandığım joker reçetem peynirli mayonezli sos tarifi işte böyle bir lezzet. 

Yazın yaptığınız mücverden tutunda, sandviçler, burgerler, et, patates, köfte yanında harika bir eşlikçi. Üstelik çok kısa sürede minik bir kase ve tel çırpıcısı kullanarak hazırlayabileceğiniz pratik bir tarif. Reçetedeki sadece bir yemek kaşığı kullanılan Worcester veya Würze sos istenirse kullanılmayabilir ancak çok güzel isli bir lezzet kattığını söylemeliyim. Eğer kullanmak istemezseniz yerine birkaç diş sarımsak ezip katabilirsiniz.

Önemli bir konuda, özellikle mayonez içeren sosların saklanması. Öncelikle bu tarz sosları kullanacağınız kadar yapıp kalanını buzdolabında ağzı kapalı muhafaza etmek çok önemlidir. Peynirli Mayonezli Sos Tarifi de mayonez ve peynir içerdiğinden servis sonrası mutlaka buzdolabında, ve sadece birkaç gün saklanabilir.

Özellikle kuru yiyeceklere sıvı eklemesi yaparak lezzeti ve görselliği arttıran bu yardımcı yemekleri kendim yapmayı tercih ediyorum. Çünkü uzun zaman saklanabilmesi ilave kimyasallar ile mümkün olan hazır sosları kullanmak istemiyorum. Özellikle evde çok sık kullanılan ketçap bile evde kolayca yapılabilir. 

Çok lezzetli bu güzel sosun sizin de favoriniz olacağından eminim.

Peynirli Mayonezli Sos Tarifi Malzemeler:

3 Kahve fincanı mayonez

1 Kahve fincanı lor peyniri

1 Kahve fincanı yoğurt veya kefir

1/2 Kahve fincanı zeytinyağ

1 Yemek kaşığı Worcester veya Würze sos. (veya 2 diş ezilmiş sarımsak)

1 Silme çay kaşığı Tuz & Karabiber

 

Peynirli Mayonezli Sos Tarifi Yapılışı:

  1. Orta büyüklükteki bir kaseye sırasıyla malzemeleri tel çırpıcı ile karıştırarak alın.
  2. Tuz ve karabiberi ekleyip ağzı kapalı bir servis kabına alın.
  3. Artan sosu sadece birkaç gün buzdolabında saklayarak bitirin.
Okunma 2.453 defa