Sadeyağ Hazırlamak (Klarifikasyon)
Çarşamba 28 Ekim 2015 , 00:00 | YAZAN : Sevinjoy
Öğeyi Oyla
:
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (11 Oy )
Loading...

Zorluk
: KOLAY
Süre
: 30 DK
Kategori
: ÇEŞNİLER

Sadeyağ içinden su ve süt kalıntıları alınmış tereyağdır. Ortalama olarak tereyağ % 82 süt yağı, su ve süt proteininden (kazein) oluşur. Klarifikasyon yani temizleme işlemi ile ısı kullanarak su ve kazein yağdan ayrılarak saflaştırılır. Sonuçta % 99 yağ içeren ürün elde edilir. Bu işlem çok eski zamanlardan beri kullanılır çünkü yağ uzun süre bozulmadan kalabilir. Özellikle soğutucuların olmadığı dönemlerde bahar aylarında hazırlanıp biriktirilen sadeyağlar kışın kullanılırdı. Günümüzde ise daha çok klarifikasyon sonunda yanma derecesinin yükselmesi nedeni ile yemeklerde hatta kızartmalarda güvenle kullanılabilmesi nedeni ile tercih ediliyor. Tereyağı 150 0C’da yanarken sadeyağın yanma derecesi 200 0C ın üzerine çıkar. 1 kg. tereyağdan yaklaşık 750- 800 gr. sadeyağ elde edilir. En iyi sadeyağ küçükbaş hayvan sütünden elde edilir.

Sadeyağı hazırlamak için kalın tabanlı geniş bir tencere kullanın. Geniş olması çok önemli çünkü ısı arttıkça üst kısımda oluşan köpüklenme ile taşmalar olabilir. Eriyen yağı arada sırada karıştırın ama üstünde biriken köpüğü almaya çalışmayın. Zamanla buharlaşma ile kaybolacaktır. Bir müddet sonra yağ kaynamaya başlayacaktır o zaman ateşin altını biraz kısın. Karıştırmaya devam edin. Yağ altın sarısı renge dönüşmeye başladıkça alt kısımda karamelize olan tortuyu göreceksiniz. Bu noktada ateşi söndürün. İşlem uzadıkça yağınız altın sarısından kahverengine doğru dönecektir. Bu pek istediğimiz bir şey değildir. Son ürün sarı ve hafif fındık kokulu olmalıdır.

 

Anneannemin, kayınvalidemin çok kullandığı bu yöntemi ben iş hayatımdaki yoğunluk nedeniyle pek yapamıyordum. Ancak şimdi daha fazla zamanım olduğundan yağımı mutlaka eritiyorum. Karslı komşularım düzenli olarak bu yöntemi kullanıyorlar. Bana da ilk uygulamamda yardımcı olan sevgili arkadaşım Müzeyyen Ayaz Hanıma çok teşekkür ederim.

 

Not: Sadeyağı tüm yemek ve kızartmalarda kullanabilirsiniz. Güzel bir tat ve kıvam verir ancak hamur işlerinde kullanılmaz çünkü tereyağındaki kalıntılar hamur malzemesinin birbirine tutunmasında gereklidir.

 

Oda sıcaklığında altı ay. Buzdolabında daha uzun kalabilir. Küçük partiler halinde hazırlarsanız daha iyi olur. Ben 3 kg. tereyağı eritiyorum her seferde.

Okunma 1.388 defa
1 Comment
  1. Servet Çatal

    Teşekkürler.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.