Selimiye Marmaris
Salı 06 Eylül 2016 , 21:30 | YAZAN : Sevinjoy

Bizim için en iyi tatil içinde deniz olan tatildir. Ama öyle gürültülü müzikler, iç içe şezlonglara sıkışıp kaldığımız avuç dolusu paralar döktüğümüz beachler değil. Ya da kilometreler 🙂 uzunluğunda açık büfelerle dolu lezzetsiz fabrikasyon yemeklerle dolu, kasıntı tatil köyleri de değil. Pırıl pırıl denizi, nefis yerel yemekleri tadabileceğimiz, temiz, kalabalık olmayan, abartısız dekorlu ve konforlu  butik otelleri, tercih ediyoruz. Ülkemiz bu yönden çok zengin ve beni ve ailemi en mutlu eden yer ise kuşkusuz Selimiye. Fırsat buldukça gitmeye çalışıyoruz. Çocuklar dalışa gidiyorlar biz de denizin güzelliğini, sessizliğin sükunetini yaşıyoruz orada. Bazen de dostlarla buluşma noktamız oluyor Selimiye.

Ulaşım biraz zor ancak buna değer. Dalaman hava alanına 127 km. Marmaris’e 45 km uzaklıkta, kışın 1100 civarı nüfuslu bir mahalle. Hava alanından Marmaris’e servisle otogara gidip oradan minibüsler ile veya taksi ile gidebilirsiniz. Taksi ile 120 TL civarı anlaşabilirsiniz. Minibüsler Marmaristen sabah 07:00 den gece 21:00’e dek kalkıyor ve yol 35 dakika civarı sürüyor. Aracınız ile İstanbul’dan Osman Gazi köprüsü kullanılarak 10 saate gidilebilir. İzmir’e 316 km. mesafede. İzmir’den sonra Aydın, Muğla, Marmaris takip edilerek Datça yolu üzerinden Hisarönünden Bozburuna sapmanız gerekiyor.

Hiç bozulmamış bir doğası var Selimiye’nin. Zaten adı eskiden köy şimdilerde Muğla’nın büyük şehir olması nedeni ile mahalle. Eski adı Lostaymış. Uzun bir sahili, plajı yok.Deniz aniden derinleşiyor ve hep sıcak. Oğlum Deniz 30 derece olarak ölçtü dalış saatiyle Ağustos ayında. Tesislerin iskeleleri var genellikle. Hem güneşlenmek hem de teknelerin yanaşması için kullanılıyor. Ayrıca akşamları da masalar için deniz üzerinde çok şirin lokantalar oluşturuyorlar. Hepsini neredeyse aileler işletiyor. Sahil boyunca sıralanmış tesislerin bahçesinde portakal, nar, yeni dünya, incir, kauçuk ağaçları var. Hiç birinden sokaklara taşan müzik sesi yok. Doğal yapısı nedeniyle neredeyse kocaman bir havuz gibi. Bu nedenle su oldukça durgun. Deniz kendini gel gitlerler ile temizliyormuş denizcilerin ifadesine göre.

?????

Yalnızlar Tepesi

Bayram tatili gibi genel tatil günleri için çok önceden rezervasyon yapmalısınız ne de olsa küçük bir bölge. En güzel sezon Eylül ayında. Şimdilerde daha popüler ama yine de ulaşımın zorluğu nedeni ile köy havasını koruyor neyse ki. Luna Begonvil, Beyaz Güvercin, Nane Limon güzel konaklama alternatifleri. Ama diğer pansiyonlar da temiz ve denize çok yakın. Yemeklerinizi kaldığınız yerde yiyebileceğiniz gibi diğer işletmeleri de deneyebilirsiniz. Merkezde de bir çok alternatif lokanta var. Ya da daha popüler olan Sardunya, Aurora, Hidayet’in yerinde de yiyebilirsiniz. Mezeler, balıklar hep taze. Fiyatlar orta karar. Ayrıca Paprika’nın nefis tatlılarını mutlaka deneyin. Merkezde deniz kenarında. Haşhaşlı tatlıları çok meşhur. Ve denize paralel sokakta (köyün girişindeki yol) Losta Tatlıcısına uğramayı ihmal etmeyin. Çıtır çıtır keçi peynirli Losta tatlılarını deneyin. Losta’nın karşı çaprazında Sevgi kuru yemişte  bölgeye ait doğal ürünleri bulabilirsiniz. Ben bu yıl çam fıstığı, kekik, badem aldım. Bir de bu yıl şubesi açılan Mavi Pide  var. Deniz ürünleri istemediğiniz bir akşam veya öğlen uğrayabilirsiniz. Ana şube Hisarönünde. Gerçekten çok lezzetli pideleri var. Otlu peynirli ve patlıcanlı kıymalı favorilerimiz.

????

Mavi Pide

Dalış merakınız varsa Selimiye Dalış Merkezine uğrayın.Beş yıldır dalış eğitimleri veriyor Alpay ve Gökalp Beyler Barışım teknesinde. Kızım Cansu bu yıl ilk yıldızını aldı onların eğitimi ile. Akşamları sahilde demirli oluyorlar. Oğlum Deniz iki yıldız dalgıç o da gündüz Küçüvendeki bir Bizans batığına ve gece dalışlarına katıldı.

Datça, Bördübed, Hisarönü, Söğüt, Bozburun yakın güzel yerleşimler. Aracınız ile gittiyseniz günübirlik  geziler yapabilirsiniz. Ama uçakla gittiyseniz taksi bulamazsınız Selimiye’de ne yazık ki. Son gezimizde Selimiyeye 12 km. uzaklıktaki Söğüt’e de gittik. Orada da deniz harika. Akşam Denizkızı (Muhammedin yeri) restorana gittik. Önünde kendine ait iskelesi ve muhteşem gün batışı manzaralı sahili var. Aynı zamanda konaklama da yapılabiliyor sınırlı sayıda. Mezeler Selimiyedeki gibi çok tazeydi. Ama güveçte ahtapot tam kıvamında pişmiş, yumuşacıktı. Sadece ahtapot için Denizkızı listenizde olsun. Muhammed Bey daha önce Selimiyedeki Sardunya’nın aşçısıymış.

?????

Deniz Kızı ( Muhammedin Yeri) Söğüt

Kıyıdaki mekanlarda olduğu kadar tekne ile de gelen ziyaretçileri var Selimiyenin. Kıyıya merkezden veya bir iskeleden yanaşıp su ve malzeme tedarik ediyorlar. Denizde tonozlara bağlı teknelerde çok güzel bir görüntü oluşturuyor.

Çarşamba günleri köyün girişinde, sahilde küçük bir pazar kuruluyor. Yerli satıcılar azınlıkta. Genelde pazar tezgahları var ama benim gibi pazar merakınız varsa gezebilirsiniz. Taze meyveler ve Datça bademi bulabilirsiniz.

Bu kadar güzelliğin yanında en büyük eksiklik bir sağlık ocağının olmaması. Eskiden varmış ancak mahalle olduktan sonra kapatılmış. Sağlık ocağı olmayınca tek eczane de kapanmış. Acil bir doktor ve ilaç ihtiyacında Marmaris’e gitmek gerekiyor.  En azından kalabalık yaz günlerinde ilave tedbirlerin alınması şart.

Hareketli gece hayatı, konserleri, lüks beachleri yok Selimiye’nin. Sakin ve huzurlu bir ortamdan hoşlanıyorsanız işte o  zaman müdavimi oluyorsunuz. Biz hemen her sene küçük bir dinlenme tatili yapmaya çalışıyoruz sıcacık denizinde Selimiye’nin.

Okunma 3.444 defa
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.