Zeytinyağlı Enginar
Pazar 22 Mayıs 2016 , 17:41 | YAZAN : Sevinjoy
Öğeyi Oyla
:
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (49 Oy )
Loading...

Zorluk
: KOLAY
Süre
: 45 Dakika
Kategori
: ZEYTİNYAĞLILAR

Tanrı Zeus kardeşi denizler tanrısı Poseidon’u ziyarete gittiğinde ölümlü güzel Cynara’yı görüp aşık olur. Cynara hem çok güzel hem de çok asidir. Zeus ile evlenmek istemez ama sonunda bir tanrıça olup Zeus ile Olimpos’da yaşamaya başlar. Olimpos’u hatta Zeus’un evini beğenmez. Bir gün ailesini çok özleyen Cynara, Zeustan gizlice ailesini görmeye gider. Buna çok kızan Zeus Cynara’nın kalbini dikenli yapraklarla kaplar ve dünyaya atar. Bitkiler dünyasının en güzel çiçeğine sahip enginarın dünyaya yayılma hikayesi mitolojide böyle anlatılır. Güzelliği ile tanrıları kendine aşık edebilen ama ona kafa tutabilecek asilikte ve aynı zamanda bir kalbi olan bir sebzeye dönüşen Cynara’nın hikayesi böyle. Aslında bilimsel adı da mitolojideki gibi Cynara Scolymus’dur.

Bu günlerde en lezzetli döneminde olan enginarlar ilk Mart ortalarında Kıbrısta çıkar. Sonra Nisan’da Bayrampaşa yerli enginar başlar. Temmuz ayına dek sürer. Bir sezonda 60 adet yendiğinde tüm vücudun temizlendiğine ve hastalıklardan koruduğuna inanılır. Bu inanış aslında enginarın sahip olduğu yüksek posa, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko, demir, A, B1, B6, K, C vitaminleri nedeniyle eşsiz olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Hiçbir sebze ve meyve mineral yönünden enginar ile yarışamaz. Sindirim sistemini temizler, Kolesterolü dengeler, karaciğer fonksiyonlarını düzenler ve iyi bir idrar söktürücüdür. Bütün bunların yanında çok da lezzetli bir sebzedir. Ancak ayıklandığında limonlu su içinde saklanması ve fazla bekletilmeden pişirilmesi gereklidir. Tam bir Akdenizli olan enginar’ın Urla’da Nisan ayında yapılan festivaline bu yıl katılamadım. Ama yine Nisan başında yapılan Alaçatı Ot festivalinde nefis enginarlardan tatma fırsatı bulmuştum.

Tarifim klasik garnitürlü tariflerden farklı olarak sadece soğan ilavesi ile yapıldı. Enginar zaten zeytinyağı ile kendi başına o kadar lezzetli ki başka bir sebze kullanmadan bu tarifi geliştirdim. İşte reçetem.

MALZEMELER:

5 Adet Enginar ( kaç adet isterseniz)

5 Adet İri Kuru Soğan (her enginar için bir adet)

2 Diş Sarımsak

2 Adet Kesme Şeker ( 10 adet enginar kullanıyorsanız 3 adet şeker yeterli)

100 ml. Zeytinyağ ( 1 büyük çaybardağı)

1 Limon suyu ile 1 lt Su Karışımı

1 Yemek Kaşığı Çam Fıstığı

1 Tutam Safran

1 Çay Kaşığı Tuz

 

YAPILIŞI:

  1. Soğanları ayıklayın ve yıkayın. Ortadan ikiye bölüp piyazlık (yarım ay) doğrayın. Her enginar için iri bir soğan kullanın. Çünkü soğan karamelize olduğunda çok su kaybettiğinden azalıyor.
  2. Yayvan bir tencerede zeytinyağı ile küçük halkalar halinde doğradığınız sarımsakları soteleyin. Üzerine doğranmış soğanı, şekerleri, tuzu ilave edin. Orta ısıda sotelemeyi sürdürün.
  3. Soğanlar yumuşamaya başladığında ocağınızın altını kısın.
  4. Ben ayıklanmış, limonlu sudaki enginarları kullanıyorum. Çünkü manav gibi muntazam ayıklamayı beceremiyorum. Enginarları teker teker torbadan çıkarıp hızlıca, önce akan sudan sonra  limon suyu ile hazırladığınız sudan geçirin. Bu işlem önemli çünkü pişerken hava ile temas eden yüzey kararabilir.
  5. Çukur kısımları soğana kapatarak aynı işlemi hepsi için yapın. Tencerenin kapağını kapatarak tekrar orta ateşe getirin.
  6. 5-7 dakika sonra enginarları dikkatlice ters çevirin. 5 dakika daha pişirin. Sonra bir bıçak yardımı ile yumuşaklığını kontrol edin. Enginarlar çok yumuşamadan, besleyici değerini kaybetmeden hafif diri kalmalı.
  7. Pişen enginarları servis tabağınıza alın. Soğanları tencerede pişirmeyi sürdürün. Soğanlar hafif karamelize olduğunda ateşi kapatıp her bir çanağa tenceredekileri paylaştırın.
  8. Küçük bir tavada yağ kullanmadan fıstıklarınızı pembeleşene dek kavurun ve onu da  paylaştırın.
  9. Her bir enginar çanağına safran ekerek süsleyin. Servise hazır.

 

Okunma 2.426 defa
Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.